درهمکده
مرجع مطالب بروز دنیای وب

اولین دستگاه‌های مجهزبه درگاه USB4 تا پایان سال 2020

اولین دستگاه‌های مجهزبه درگاه USB4 تا پایان 2020 به بازار عرضه می‌شوند،براساس اعلام USB-IF، انتظار می‌رود نخستین محصولات با درگاه USB4 با قابلیت انتقال داده‌ها با سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه تا پایان سال 2020 معرفی و به بازار عرضه شوند.

اسفندماه سال گذشته، گروه توسعه‌دهنده‌ی استاندارد USB اعلام کرد که در حال توسعه‌ی نسل جدیدی از این استاندارد به نام USB4 است. درجریان رویداد کامپیوتکس 2019، مشخص شد کار توسعه‌ی استاندارد نسل جدید USB‌ درجریان است و انتظار می‌رود برخی محصولات مبتنی بر USB4 تا پایان سال 2020 معرفی و در دسترس کاربران قرار گیرد.

سرعت انتقال داده درگاه USB4

استاندارد نسل جدید USB ازسرعت انتقال داده‌های برابر با40گیگابیت برثانیه برخوردار است و ازفناوری تاندربولت3پشتیبانی می‌کند.

اولین دستگاه‌های مجهزبه درگاه USB4
اولین دستگاه‌های مجهزبه درگاه USB4

گروه توسعه‌ی استاندارد USB‌ برای نسل جدید استاندارد USB، لوگو و نام تجاری مجزایی درنظر گرفته است.
در عین حال باید خاطرنشان کرد که USB4‌ با پورت USB Type-C نیز سازگار خواهد بود.

سازگاری با استاندارد تاندربولت 3

در خوش‌بینانه‌ترین شرایط و براساس اعلام USB-IF، انتظار می‌رود کار توسعه‌ی استاندارد USB4 تا پایان تابستان سال جاری نهایی شده و سال آینده‌ی میلادی شاهد معرفی و عرضه‌ی دستگاه‌هایی مبتنی بر نسل جدید استاندارد USB خواهیم بود. همان‌طور که گفته شد، USB4 با استاندارد تاندربولت 3 سازگار است تا شاهد سرعت حداکثری 40 گیگابیت‌برثانیه یکسان این فناوری بین‌المللی با نمونه‌ی ساخت اینتل باشیم.

نکته

بایدگفت دستگاه‌های مجهزبه درگاه‌ USB4 درحالی معرفی می‌شوند که شاهد تولیدمحصولاتی مبتنی براستانداردهای USB-C وUSB 3.2هستیم.

اولین دستگاه‌های مجهزبه درگاه USB4
اولین دستگاه‌های مجهزبه درگاه USB4

کابل‌های کنونی USB-C با تاندربولت سازگار هستند ولی نمی‌توانند ازطریق USB 3.2 (که این فناوری نیز هنوز به‌صورت گسترده تجاری‌سازی نشده) سرعتی بیش از 20 گیگابیت در ثانیه داشته باشند و عموما با سرعت 10 یا حتی 5 گیگابیت برثانیه کار انتقال داده‌ها را به‌انجام می‌رسانند. گروه توسعه‌ی استاندارد USB‌ پیش‌تر وعده داده بود که استاندارد جدیدی برای انتقال داده‌های چندگانه با قابلیت سازگاری با تاندربولت 3، USB 3.2 و USB 2.0 معرفی کند.

زمان عرضه درگاه‌های USB4

انتظار می‌رود اپل ازجمله شرکت‌هایی باشد که دستگاه‌های خود از جمله سیستم‌های مک را به استاندارد جدید USB4 مجهز کند.
پیش‌تر نیز کوپرتینویی‌ها به‌سرعت دستگاه‌های خود را به درگاه‌های تاندربولت و USB-C مجهز کردند.
باید منتظر باشیم تا پایان تابستان امسال مشخصات رسمی درگاه‌های USB4 معرفی شود.
همان‌طور که گفته شد تا پایان سال 2020 دستگاه‌های مبتنی بر این استاندارد معرفی و به بازار عرضه خواهند شد.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.