درهمکده
مرجع مطالب بروز دنیای وب

اپل بانمایشگر اولد و دوربین 3گانه

اپل بانمایشگر اولد و دوربین 3گانه در سال 2019 معرفی میشود.
وال‌استریت ژورنال به‌ نقل از منابعی معتبر، گزارشی مفصل در مورد آیفون ۲۰۱۹ اپل منتشر کرده است.
که در ادامه مقاله نگاهی دقیق به آن خواهیم انداخت.

مقدمه

درحالی‌که هنوز فاصله‌ی زیادی تا معرفی و عرضه‌ی آیفون‌های ۲۰۱۹ اپل باقی است، اما شایعات بی شماری و گمانه‌زنی‌ها در مورد این محصولات از چندی پیش آغاز شده‌اند. وب سایت وال‌استریت ژورنال روز گذشته به‌ نقل از منابعی آگاه مطلبی را منتشر کرد که جزئیات مهمی را در مورد آیفون‌های جدید اپل منتشر کرد که شامل موارد مختلفی در مورد این دستگاه‌ها می‌شود.

وب سایت وال استریت

این وبسایت می‌نویسد که شکرت بزرگ اپل قصد دارد همچون سال ۲۰۱۸، در پاییز پیش‌رو نیز سه مدل مختلف از آیفون‌های خود را روانه‌ی بازار کند. یکی از این گوشی‌ها در واقع مدل جدید آیفون XR خواهد بود؛ آیفون ۱۰ آر ارزان‌ قیمت‌ترین آیفون سال ۲۰۱۸ به‌شمار می‌آید که گرچه طبق گزارش‌های اخیر توانسته از لحاظ فروش گوشی‌های آیفون XS و آیفون XS Max را جای بگذارد، اما آنطور که منابع وال‌استریت ژورنال ادعا می‌کنند، در مجموع نتوانسته است انتظارات شکرت اپل را به‌صورت کامل برآورده کند.

اپل بانمایشگر اولد و دوربین 3گانه
اپل بانمایشگر اولد و دوربین 3گانه

دوربین سه گانه

ظاهرا اپل قصد دارد مدل بالاتر آیفون‌های ۲۰۱۹ خود را به ویژگی‌های جدیدی از جمله دوربین اصلی سه‌گانه تجهیز کند.
در ضمن گفته می‌شود که دو مدل دیگر دارای دوربین دوگانه خواهند بود.
چنین دوربین‌هایی به‌لطف بهره‌مندی از لنزهای بیشتر،توانایی بالاتری در زمینه‌ی ثبت تصاویرِ باکیفیت ایجاد میکند.

نمایشگر LCD

بااین‌حال گفته می‌شود که مدل ۲۰۱۹ آیفون ۱۰ آر قرار است همچنان از نمایشگر LCD بهره ببرد.
این تصمیم درحالی ازسوی اپل اتخاذ می‌شود که:
بنابه گفته این شرکت فروش کمتراز حدانتظار این مدل از آیفون اعتراف کرده‌ است.
درواقع آیفون10آر به‌طور کلی گوشی خوبی است،اما عده‌ی زیادی ازکاربران با نمایشگرLCD آن راحت نیستند.
منابع وال‌استریت ژونال مدعی هستند که بخش مهمی از این تصمیم، به این موضوع بر می‌گردد که اپل از ماه‌ها پیش روند تولید مدل ۲۰۱۹ آیفون ۱۰ آر را با نمایشگر LCD آغاز کرده و حال نمی‌تواند به‌راحتی تغییراتی عمده نظیر تعویض نمایشگر را در این گوشی‌ها اعمال کند.

آیفون 2019 در سه مدل معرفی میشود

بااین‌حال اپل در سال ۲۰۲۰ میلادی به‌طور کامل با آیفون‌های LCD خداحافظی خواهد کرد و این یعنی گوشی‌های این شرکت از این سال به بعد، تماماً با نمایشگرهای باکیفیت OLED تولید خواهند شد. نمایشگرهای OLED به‌کاررفته در مدل‌های بالارده‌ی آیفون‌های ۲۰۱۸ یعنی آیفون ۱۰ اس و آیفون ۱۰ اس مکس نسبت به نمایشگر LCD گوشی‌هایی مثل آیفون ۱۰ آر، آیفون ۸ و آیفون ۷، کنتراست بهتری ارائه می‌دهند.

وب سایت وال استریت

وال‌استریت ژورنال در ادامه‌ی گزارش خود در خصوص گوشی ایفون به‌ نقل از منابعی موثق می‌نویسد که گرچه بخش‌های اصلی روند تولید آیفون‌های ۲۰۱۹ انجام شده و دیگر شاهد اعمال تغییراتی اساسی در این محصولات نخواهیم بود، اما این روند هنوز به‌طور کامل به‌ پایان نرسیده است و کوپرتینویی‌ها همچنان با جدیت تمام روی آن کار می‌کنند. در ضمن ظاهرا برنامه‌ریزی‌ اپل برای آیفون‌های ۲۰۲۰ فعلا در مراحل آغازین است و این یعنی احتمالا به‌مرور زمان تغییراتی در آن‌ها ایجاد خواهد شد و فعلا نمی‌توان با قطعیت تمام در مورد گوشی‌های ۲۰۲۰ اپل صحبت کرد.

نوآوری های شرکت اپل

نوآوری‌هایی که اپل در آیفون‌هایش ارائه می‌دهد و همچنین استراتژی‌هایی که این شرکت برای فروش گوشی‌هایش تعیین می‌کند (نظیر قیمت در خرده‌فروشی‌ها) می‌تواند برگ برنده‌ی این شرکت بزرگ برای فروش بیشتر گوشی‌هایش و سایر محصولاتش باشد. اگر گزارش‌های اخیر شرکت اپل را دنبال کرده باشید، می‌دانید که آمار فروش آیفون‌ها طی یک سال اخیر با افت مواجه شده و این یعنی اپل باید سریعا تصمیمات مهمی را در هرچه بهتر شدن محصولاتش اتخاذ کند. تحلیلگران، قیمت بالا و نداشتن نوآوری‌های جدید را دو مورد از اصلی‌ترین دلایل این اتفاق می‌دانند.

تیم کوک

تیم کوک هفته‌ی گذشته در نامه‌ای به سهام‌داران اپل از کاهش پیش‌بینی‌های این شرکت در مورد درآمد حاصل از سه‌ماهه‌ی اخیر خبر داد و به‌طور ویژه به کاهش فروش آیفون‌ها درکشور چین اشاره کرد. کاهش فروش گوشی‌های شرکت اپل در کشور چین می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد؛ گرچه فروش آیفون‌ها در این کشور در حال حاضر به‌طور رسمی متوقف نشده است، اما ویژگی‌هایی که رقبای چینی با قیمت پایین‌تر ارائه می‌دهند، مردم را به خرید آن‌ها مجاب می‌کنند.
در ضمن اخیرا گزارشی مبنی بر تحریم خرید آیفون‌ها توسط خود مردم چین منتشر شده بود.
بر اساس اخبار اخیر، اپل به‌طور معمول ۲۰ درصد از کل درآمدش را از بازار چین بزرگ کسب می‌کند.

مدل جدید آیفون XR همچنان دارای نمایشگر LCD خواهد بود

منابع موثق وال‌استریت ژورنال به خبرنگار این سایت گفته‌اند که اپل طبق با برنامه‌ریزی قبلی قصد دارد در پاییز ۲۰۱۹ به معرفی دو آیفون با نمایشگر OLED و یک آیفون با نمایشگر LCD اقدام کند. گفتنی است که این شرکت پیشتر در سال ۲۰۱۸ تصمیم مشابهی اتخاذ کرده و دو آیفون OLED را به‌همراه یک آیفون LCD معرفی و عرضه کرده بود.
مدل LCD (آیفون10آر) در حدود25درصد قیمت پایین‌تری نسبت به مدل دیگر آیفون‌های OLED داشت.

تمام مدل ها ه دوربین سه گانه مجهز میشوند

یکی از مهم‌ترین بخش‌های گزارش وال‌استریت ژورنال به دوربین‌های آیفون‌های جدید مربوط می‌شود.
آنطور که این وب‌سایت می‌نویسد، اپل برای اینکه از قافله جا نماند، می‌خواهد در تمامی آیفون‌های ۲۰۱۹ از دوربین‌های چندگانه استفاده کند. همان‌طور که بالاتر ذکر کردیم، آیفون ۲۰۱۹ پرچم‌دار (به‌عنوان مدل جدید آیفون ۱۰ اس مکس) دارای سه دوربین اصلی خواهد بود و دو آیفون دیگر، از دوربین دوگانه بهره خواهند گرفت.
نکته‌ی جالب‌توجه در این زمینه، استفاده از دوربین دوگانه به‌جای دوربین یگانه در مدل جدید آیفون10آر خواهد بود.

استفاده از دوربین چندگانه می‌تواند عده‌ی بیشتری از کاربران گوشی‌های هوشمند را به خرید آیفون‌های اپل ترغیب کند؛ خصوصا ان دسته از افرادی که به گرفتن عکس‌های باکیفیت علاقه‌ی زیادی نشان میدهند.
این موضوع به‌ویژه برای ساکنان کشور چین، صدق می‌کند.

اپل در سال ۲۰۲۰ با گوشی‌های مجهز به نمایشگر LCD خداحافظی خواهد کرد

با این‌همه نباید فراموش کرد که گوشی‌های شرکت اپل از لحاظ تعداد دوربین‌ها، از رقبایشان عقب افتاده‌اند (با این‌حال، دوربین‌های به‌کاررفته در آیفون‌ها، همچنان تصاویر باکیفیتی ثبت می‌کنند).
سامسونگ سال گذشته نسبت به معرفی و عرضه‌ی گوشی گلکسی A9 با چهار دوربین اصلی اقدام کرد.
از طرفی، گوشی‌های میت ۲۰ پرو و پی ۲۰ پرو با دوربین اصلی سه‌گانه از سوی شرکت هواوی عرضه شدند.

اپل بانمایشگر اولد و دوربین 3گانه
اپل بانمایشگر اولد و دوربین 3گانه

جالب است بدانید که طبق ادعای منابع وال‌استریت ژورنال، اپل به‌طور کامل از حس رقابت‌طلبی رقبای چینی خود آگاه است و از همین‌رو اخیرا روی برخی از این شرکت‌ها (خصوصا آن‌هایی که دستگاه‌هایی با چند دوربین عرضه کرده‌اند) مطالعات مهمی انجام داده و آنان را مورد بررسی قرار داده است.

پیشرفت سایر شرکت ها

شرکت‌های گوشی‌ساز چینی طی سال‌های اخیر توانسته‌اند با سرعت بیشتری نسبت‌به اپل به معرفی ویژگی‌ها و نوآوری‌های جدید برای محصولاتشان بپردازند و این موضوع باعث شده است تا ساکنین این کشور، تمایل زیادی برای تهیه‌ی این محصولات از خود نشان دهند. نکته‌ی مهم دیگر این است که گوشی‌های این شرکت‌ها ضمن بهره‌مندی از ویژگی‌های جدید، غالبا قیمت کمتری نسبت‌به آیفون‌های اپل دارند. از میان برخی از این ویژگی‌ها که شرکت‌های چینی قبل از اپل به سمت آن‌ها رفته بودند، می‌توان به عرضه‌ی گوشی دو‌سیم‌کارت یا وجود حسگر اثر انگشت در قسمت زیر نمایشگر اشاره کرد.

نقل قولی از آتسوشی اوسانای

آتسوشی اوسانای، از استادان دانشگاه واسه‌دا در توکیو، در این رابطه می‌گوید:
«آنچه که از اپل می‌خواهیم، تولید محصولی است که بتواند احساسات ما را برانگیزد، حتی اگر شده به‌صورت ناخودآگاه؛ محصولی که واقعا زیبا باشد و از طراحی سطح‌ بالا بهره ببرد تا ما نتوانیم در مقابل خریدش، مقاومت کنیم.»
او معتقد است که اپل باید نوآوری‌های کاملا جدیدی در گوشی‌هایش ارائه دهد تا بتواند موفق باشد.
اوسانای ادامه می‌دهد:
«تقویت کردن آیفون‌ها در زمینه‌ای مثل اضافه‌کردن ویژگی‌های و امکانات جدید به دوربین وسایر قسمت ها، نمی‌تواند برای مردم جذاب باشد؛
زیرا این دقیقا همان‌کاری است که شرکت‌های دیگر در حال انجام‌دادنش هستند.»

اپل باید در آیفون‌های 2019 از نوآوری‌های کاملا جدیدی استفاده کند

گفتنی است که شرکت اپل به تازگی طرح‌های ویژه‌ای را به‌منظور تعویض آیفون‌های قدیمی کاربران با آیفون‌های ۲۰۱۸ با پرداخت هزینه‌ی کمتر، آغاز کرده است تا از این طریق این ترفند، افراد بیشتری را به تهیه‌ی گوشی‌های جدیدش ترغیب کند.

اپل بانمایشگر اولد و دوربین 3گانه
اپل بانمایشگر اولد و دوربین 3گانه

با همه‌ی این‌ها، داشتن قیمت بالا و عدم بهره‌مندی از ویژگی‌های شاخص جدید، باعث شده است تا مردم برخی از گوشی‌های اندرویدی ارزان‌قیمت‌تر را ترجیح دهند و سراغ خرید آیفون‌های ۲۰۱۸ نروند. موضوع مهم دیگر این است که ظاهرا عده‌ی زیادی از کاربران iOS ترجیح داده‌اند آیفون قدیمی خود را حداقل یک‌سال دیگر نگه دارند؛ یکی از این افراد، فریلنسری به‌نام وانگ شی است که می‌گوید چند هفته‌ی پیش در شانگهای برای تهیه‌ی آیفون‌های جدید به فروشگاه‌های رسمی اپل مراجعه کرده، اما نهایتا بدون اینکه محصولی بخرد، از آنجا بیرون آمده است.

نقل قولی از وانگ

وانگ می‌گوید که سال گذشته یک آیفون ۸ به‌همراه یک آیفون X تهیه کرده است.
وی در مورد دلیل خود برای نخریدن آیفون‌های جدید، این‌گونه توضیح می‌دهد:
«آیفون‌های جدید، تغییرات چندانی نسبت به مدل‌های پشین به‌خود ندیده‌اند.»
با این‌‌حال او ظاهرا تمایلی به استفاده از دستگاه‌های اندرویدی ندارد و می‌گوید اگر آیفون‌های امسال حرف جدیدی برای گفتن داشته باشند، آن‌ها را تهیه خواهد کرد.
او در این زمینه می‌گوید:
«مدت‌ها است که از سیستم‌عامل iOS استفاده می‌کنم و به طور کامل به آن عادت کرده‌ام؛ به‌همین خاطر گوشی‌های آیفون نسبت به سایر گوشی های موجود ترجیح می‌دهم.»

در اخر

باهمه‌ی این‌ها،تحلیلگران زیادی گفته‌اند که حتی اگراپل درآیفون‌های جدیدش از نوآوری‌هایی تازه وقیمت معقول‌تراستفاده کند.
تصوراینکه این شرکت بتواندجایگاه پیشین خود را دربین مردم سایر کشورها(خصوصاچینی‌ها)مجددا کسب کند،اندکی سخت به‌نظرمی‌رسد.
در واقع اپل نمی‌تواند برای جلب‌توجه مردم، صرفا به این دستگاه‌های جدید متکی باشد.
وال‌استریت ژورنال در بخش پایانی گزارشش می‌نویسد:
که اپل قصد دارد به‌منظور کاهش هزینه‌ها در سال ۲۰۱۹، برخی قطعات و ویژگی‌ها را در آیفون‌های جدیدش به‌کار نگیرد.
طبق ادعای منابع این سایت،یکی ازاین موارد،ماژول مربوط به لمس سه‌بعدی است که نمایشگر رانسبت‌به فشار حساس می‌کند.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.