درهمکده
مرجع مطالب بروز دنیای وب

تحریم شرکت اپل برای اپ ایرانی و غیر فعال شدن برنامه ها

تحریم شرکت اپل برای اپ ایرانی ومحدودیت‌های اعمال شده از سوی اپل باعث شده بسیاری از اپلیکیشن‌های ایرانی روی گوشی‌های آیفون غیرفعال شوند.کاربران گوشی‌های iOS از دیروز با اختلال سراسری در اپلکیشین‌های ایرانی مواجه شده‌اند و قادر به استفاده از آن‌ها نیستند. بیانیه‌ی منتشر شده از سوی از برخی اپلیکیشن‌ها نشان می‌دهد دلیل این اختلال محدودیت‌هایی است که به‌تازگی از سوی اپل برای اپلیکیشن‌های ایرانی اعمال شده است.
اپلیکیشن‌هایی مانند آسان‌پرداخت، اسنپ، فون‌پی، سیب‌اپ و سایر اپلیکیشن‌های بانکی و پرداخت ایرانی از دیروز روی گوشی‌های آیفون باز نمی‌شوند و بسیاری از کاربران قادر به انجام کارهای روزمره‌ی خود نیستند.

عدم سرویس اپل برای اپ ایرانی
تحریم شرکت اپل برای اپ ایرانی

هنگام باز کردن اپلیکیشن‌های ایرانی روی گوشی‌های آیفون خطایی مانند تصویر بالا ظاهر می‌شود که می‌گوید این اپلیکیشن از سوی اپل تأیید نشده است و تا زمان تأیید شدن آن قادر به استفاده نخواهید بود.در این بین بسیاری از اپلیکیشن‌های ایرانی با اعلام بیانیه‌ای به کاربران خود خبر داده‌اند که در حال مذاکره برای رفع این مشکل با اپل هستند. همچنین اعلام کرده‌اند تا زمان رفع این مشکل کاربران می‌توانند از نسخه‌ی وب‌اپلیکیشن این اپلیکیشن‌ها استفاده کرده و از خدمات آن بهره‌مند شوند.

تحریم شرکت اپل برای اپ ایرانی
تحریم شرکت اپل برای اپ ایرانی

این برای اولین‌بار نیست که اپلیکیشن‌های ایرانی برای iOS دچار مشکل شده‌اند.
سال گذشته نیز شماری از اپلیکیشن‌های ایرانی به یکباره از فروشگاه اپ‌استور حذف شدند.

عدم نصب اپلیکیشن های ایرانی رو اپل

جلوگیری اپل از نصب اپلیکیشن‌های متفرقه به‌واسطه پروفایل‌های شرکتی ارتباطی با تحریم‌های آمریکا علیه ایران ندارد. مجوزهای شرکتی برای نصب اپلکیشن در یک سازمان یا ارگان مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای مثال شرکتی قصد دارد با استفاده از اپلیکیشن، فرایند اداری خود را مدیریت کند. با این حساب انتشار اپلیکیشن در استور رسمی اپل منطقی نیست زیرا جامعه مخاطب منحصربه‌فردی دارد. هدف از ارائه پروفایل‌های Enterprise همین مورد است تا شرکت‌های مختلف بتوانند اپلیکیشن‌هایی خاصی را ازطریق وب یا لوکال عرضه کنند.

اپل مسئول حفاظت از حریم شخصی کاربران

ازسوی دیگر،اپل خودرا مسئول حفاظت ازحریم شخصی کاربران می‌داند.
به همین دلیل انتشار هر اپلیکیشن در استور به‌صورت رسمی،مستلزم گذراندن مراحل مختلفی است که زمان‌بر خواهد بود.
با ارائه پروفایل شرکتی این مراحل به صفرمی‌رسد.
ازطرفی دیگراپل بایداز محوریت اپلیکیشن‌های اپ استوربرای کاربران دفاع کند درمقابل انتشار اپلیکیشن‌های کرک شده یاناقض حریم شخصی جلوگیری کند.

اپل/گوگل/فیسبوک

پس از رسوایی گوگل وفیسبوک،اپل تصمیم گرفت سیاست‌های خود را در مقابل نصب اپلیکیشن‌های مختلف ازطریق پروفایل تغییر دهد.
بسیاری از شرکت‌های چینی و روسی با انتشار اپلیکیشن‌های کرک شده اکوسیستم اپل را تحت تأثیر قرار داده بودند.
بارجوع به بخش توسعه‌دهندگان اپل متوجه می‌شویدکه نظارت اپل براین قسمت به‌مراتب افزایش داشته است تاشاهد انتشار اپلیکیشن‌های ناقض حریم خصوصی یاکرک شده نباشیم.

تحریم‌های آمریکا

سال گذشته به‌دلیل تحریم‌های آمریکا، انتشار اپلیکیشن‌های ایرانی که پرداخت درون‌برنامه‌ای بااتصال به درگاه‌های مختلف بانکی ایران را داشته است، دچار محدودیت شد. بسیاری از کسب‌وکارهای داخلی که نیاز به پرداخت داشتند از انتشار اپلیکیشن در اپ استور بازمانده و به سراغ انتشار اپلیکیشن ازطریق پروفایل‌های شرکتی رفتند.

تحریم شرکت اپل برای اپ ایرانی
تحریم شرکت اپل برای اپ ایرانی

درحال حاضر باافزایش نظارت اپل شاهد این هستیم پروفایل‌های شرکتی‌ای که اپلیکیشن‌های مختلفی ارائه داده‌اند وخط قرمزهای اپل را ردکرده‌اند،مسدودشده‌اند.
بااین‌حال بسیاری ازکسب‌وکارهای ایرانی باارائه نسخه‌ای ازاپلیکیشن تحت پروفایلی دیگر،درحال فعالیت بوده امامسلماً این روش نیزبه‌صورت موقت جوابگوخواهد بود.
به نظرمی‌رسد تنها روش ارائه اپلیکیشن باخیالی آسوده،انتشار در اپ استور خواهدبود وتمامی راه‌های دیگر کاملاً موقتی است.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.