درهمکده
مرجع مطالب بروز دنیای وب

آمار وحشتناک کودکان مبتلا به سرطان در سر تا سر جهان

آمار وحشتناک کودکان مبتلا به سرطان درنتایج مطالعه جدیدی نشان می‌دهد که در سرتاسر جهان، حدود نیمی از موارد سرطان در کودکان تشخیص داده نشده و تحت درمان هم قرار نمی‌گیرد.در مطالعه‌ی جدیدی که نرخ ابتلا به سرطان در کودکان را برآورد کرده است، روند نگران‌کننده‌ای نشان داده شده است. بیماری سرطان در حدود نیمی از کودکانی که در سرتاسر جهان مبتلا به آن هستند، ازجمله کودکان زیادی که در کشورهای آسیایی و آفریقایی زندگی می‌کنند، ممکن است هیچ‌گاه تشخیص داده نشود و آن‌ها هرگز تحت درمان قرار نگیرند. با مشاهده‌ی این ارقام تکان‌دهنده، پژوهشگرانی که این مطالعه را انجام داده‌اند، خواستار بهبود سطح دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی در کشورهای درحال توسعه و نیز جمع‌آوری رکوردهای کامل‌تر شدند.

آمار وحشتناک کودکان مبتلا به سرطان
آمار وحشتناک کودکان مبتلا به سرطان

در مدل کامپیوتری که پژوهشگران از آن استفاده کردند، اطلاعات مربوط‌به شیوع سرطان، سطح دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و میزان مراجعه به بیمارستان مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار گرفت.یکی از مواردی که این مدل برآورد کرد، میزان شیوع و تشخیص سرطان‌های دوران کودکی در سرتاسر جهان بود که نتایج بسیار نگران‌کننده‌ای را نشان می‌داد.

آمار وحشتناک کودکان مبتلا به سرطان

سرطان کودکان به‌ویژه در مناطق جنوب آسیا و آفریقای سیاه (شامل آفریقای غربی، شرقی و جنوبی)، به‌میزان قابل‌توجهی تشخیص داده نمی‌شود. علاوه‌بر بهبود روش‌های درمان سرطان‌های دوران کودکی، سیستم‌های بهداشتی نیز باید در جهت تشخیص دقیق و مراقبت مؤثر از تمام کودکان مبتلا به سرطان تقویت شود.براساس این برآوردها، در سال ۲۰۱۵، تعداد ۳۹۷هزار کودک در سرتاسر جهان مبتلا به سرطان بوده اما تشخیص در رقم ۲۲۴ هزار می‌ماند. این بدان معنا است که ۴۳ درصد از تمام موارد ممکن است اصلا تشخیص داده نشوند. درحالی‌که در غرب اروپا و ایالات متحده آمریکا، فقط ۳ درصد از موارد سرطان‌های کودکی در سال ۲۰۱۵ تشخیص داده نشدند، این رقم در جنوب آسیا به ۴۹ و در غرب آفریقا به ۵۷ درصد می‌رسد.

آمار وحشتناک کودکان مبتلا به سرطان
آمار وحشتناک کودکان مبتلا به سرطان

پژوهشگران پیشنهاد می‌کنند یااین کودکان توسط متخصصان این بیماری‌هامعاینه وتشخیص داده نمی‌شوند.
یااینکه علایم آن‌ها بابیماری‌های دیگری نظیرسل یا مالاریا اشتباه گرفته می‌شود.

یکی از پژوهشگران این مطالعه در مصاحبه با گاردین گفت:

نرخ ماندگاری سرطان در افراد تشخیص داده شده در این کشورها نیز پایین است.
اما این اساسا برای کودکانی که بیماری آن‌ها تشخیص داده نمی‌شود، صفر است.

این مطالعه آمارهای نگران‌کننده‌ی دیگری هم دارد.
داده‌هانشان می‌دهندکه تعدادموارد سرطان‌های دوران کودکانی درکشورهای دارای درآمدپایین ومتوسط(که درآن‌هاسطح دسترسی به درمان محدود است)
اما نسبت‌به آنچه قبلاتصور می‌کردیم،بیشتر است(بیش از ۹۰ درصد به‌جای مقدار برآورد قبلی که حدود ۸۰ درصد بود).
براساس پیش‌بینی‌های این مدل کامپیوتری،درفاصله‌ی سال‌های ۲۰۳۰-۲۰۱۵،حدود ۶/۷ میلیون کودک مبتلا به سرطان درکل جهان خواهیم داشت که بیماری ۲/۹ میلیون آن‌هاتشخیص داده نخواهدشد.

آمار وحشتناک کودکان مبتلا به سرطان میتوان گفت

البته این مطالعه دارای محدودیت‌هایی است که لازم است به آن‌ها اشاره شود:
چندین منطقه دارای نمونه‌های کوچکی ازداده‌های ثبت سرطان بودندوگاهی مراجعه برای دیگرمشکلات به‌عنوان شاخصی ازمراجعه به‌خاطر سرطان درنظر گرفته شد.
بزرگ‌ترین چالش،فقدان داده‌های واقعی ازسیستم‌های ثبت اطلاعات بیماری دربرخی مناطق است.

نتیجه کلی پژوهشگران :

به‌دست آوردن اطلاعات ثبت‌شده‌ی بیشتر ازکشورهای دیگردر زمینه‌ی ناهمگنی‌های ممکن وکنترل داده‌های پرت درمیزان شیوع سرطان درمناطق مختلف کمک خواهدکرد.وقتی داده‌های جدید هر کشور در دسترس قرار گیرد، مدل‌ما می‌تواند برای به‌روزرسانی برآوردها اصلاح شود.

حتی با وجود این محدودیت‌ها، نتایج این برآورد هشداری جدی درمورد لزوم بهبود سیستم‌های بهداشتی در کل جهان و تشخیص و درمان موارد بیشتری از این سرطان‌ها است.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.