درهمکده
مرجع مطالب بروز دنیای وب

مودم های اختصاصی 5G اپل وارد مرحله اغازین تولید میشود

مودم های اختصاصی 5G اپل و دردسرهای مرتبط با تهیه‌ی مودم‌های ارتباطی از شرکت‌هایی همچون کوالکام باعث شده است تا اپل کار روی تراشه‌های ارتباطی اختصاصی خود را شروع کند.

مودم های اختصاصی 5G اپل
مودم های اختصاصی 5G اپل

وابستگی به دیگر تولیدکنندگان برای تهیه‌ی مودم‌های ارتباطی، از جمله مواردی است که اپل را به دردسر انداخته‌اند. برای پایان دادن به مواردی از جمله اجبار به تهیه‌ی تراشه‌های ارتباطی از چند منبع، گرفتار شدن در درگیری‌های قانونی و مواجه شدن با ممنوعیت فروش، اهالی کوپرتینو به‌دنبال طراحی مودم‌های اختصاصی خودشان هستند. در حال حاضر پروژه‌ی طراحی مودم، تحت نظارت جانی سروجی، معاون ارشد واحد فناوری‌های سخت‌افزاری اپل کلید خورده است.

تراشه سری A

سروجی از سال ۲۰۰۸ مشغول فعالیت در اپل بوده و طراحی تراشه‌ی فوق‌العاده‌ی سری A در کنار تراشه‌ی اختصاصی ایرپاد را در کارنامه‌ی خود دارد. نکته‌ی قابل‌توجه دیگر این است که کوپرتینونشین‌ها در سن‌دیه‌گو، همان جایی که مقر اصلی کوالکام در آن واقع شده، نسبت به انتشار آگهی جهت جذب نیروی متخصص اقدام کرده‌اند.

مودم های اختصاصی 5G اپل
مودم های اختصاصی 5G اپل

احتمالا تا سال‌های2019و حتی2020اپل همچنان برای تأمین مودم‌های ارتباطی به دیگر تولیدکنندگان وابسته خواهد بود.
مودم‌های آینده نه‌تنها باید با استاندارد 4G هماهنگ باشند، بلکه باید از استاندارد جدید 5G هم پشتیبانی کنند؛ با این حساب، برای طراحی تراشه‌های ارتباطی، اپل به صدها میلیون دلار پول و چندین سال وقت نیاز دارد.

در پایان

درنهایت همین هزینه‌ی چندصد میلیون دلاری می‌تواند از نظر مالی به نفع ساکنان کوپرتینو باشد.
کوالکام برای هرکدام ازمودم‌های خود مبلغ30دلار ازشرکت اپل دریافت می‌کرد.
وعلاوه‌ براین موارداز اپل تقاضا کرده تامبلغ7دلار50سنت را به‌عنوان حق مالکیت معنوی،به ازای هرتراشه پرداخت کند.
حاصل‌نشدن توافق میان اپل وشرکت کوالکام درنهایت یک درگیری قانونی تمام‌عیار وانگیزه‌ای برای طراحی مودم‌های اختصاصی تبدیل شد.

مودم های اختصاصی 5G اپل
مودم های اختصاصی 5G اپل

استفاده از مودم‌های اختصاصی در پردازنده‌های اپل می‌تواند به کاهش مصرف انرژی کمک کند.
درحال حاضر درتراشه‌های اسنپدراگون کوالکام،اکسینوس سامسونگ وکرین هواوی ازمودم‌های اختصاصی استفاده می‌شود وهمین مسئله بهینه‌سازی مصرف انرژی دراین تراشه‌هاکمک می‌کند.

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.